Szanowne Panie Pielęgniarki i Położne,

Szanowni Panowie Pielęgniarze,

 

 

    W okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności.

    Ratowanie życia drugiemu człowiekowi jest honorem i zobowiązaniem a osoby, które podejmują się tej misji zasługują na najwyższe uznanie szczególnie w czasie pandemii, dlatego pragnę złożyć na ręce wszystkich pielęgniarek, położnych i pielęgniarzy z serca płynące podziękowania.

Wiedza i kompetencja „białego personelu” sprawiają, że my – pacjenci – otrzymujemy fachową pomoc medyczną i troskliwą opiekę. W naszym dębickim ZOZ-ie pracują doskonali fachowcy, którzy za priorytet swojej zawodowej działalności uznają wartość najwyższą, jaką jest dbałość o ludzkie życie. Pielęgniarki są najbliżej pacjenta i nie ma chyba lepszej nagrody za ich pracę niż świadomość, że dzięki tej opiece wielu chorych na nowo odnajduje sens życia. Towarzyszenie bliźniemu w cierpieniu, któremu nie zawsze można ulżyć, wywoływanie uśmiechu pacjenta – to zadanie dla wybranych.

    Pielęgniarkom, położnym i pielęgniarzom oraz wszystkim osobom sercem związanym ze służbą zdrowia życzę wewnętrznej siły, cierpliwości i spełnienia zawodowych oraz osobistych planów.

 

 

 

                                                                                                                     Z wyrazami szacunku

 

                                                                                                                      Przemysław Wojtys

                                                                                                                      Dyrektor ZOZ Dębica

Załączniki:
PlikOpisZałączającyRozmiarUtworzono
Pobierz plik (12 maj.pdf)Pismo marcinc182 kB2023-05-12
Image by our-team on Freepik

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja"

                                                     Życzy

                                                                           Przemysław Wojtys

                                                                         Dyrektor ZOZ w Dębicy

Oświadczenie

Dyrekcji Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy

Od kilku dni opinia publiczna jest poruszona zgonem młodej pacjentki, do którego doszło w trakcie transportu ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Dębicy do innego szpitala.

            Dotychczas jako szpital staliśmy na stanowisku, że z wszelkimi komentarzami wstrzymamy się do czasu wyjaśnienia sprawy przez Prokuraturę. Jednak w związku z ilością nieprawdziwych faktów powielanych przez środki masowego przekazu, w tym przede wszystkim media społecznościowe, które pokazują problem jednostronnie nie znając szczegółów sprawy, postanowiliśmy zamieścić powyższe oświadczenie. 

            Zmarła młoda kobieta, żona i matka. Jest to niewyobrażalna tragedia. Dlatego przede wszystkim składamy wyrazy współczucia rodzinie zmarłej.

            Chcieliśmy podkreślić, że w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności zgonu pacjentki nasz szpital w pełni współpracuje z organami ścigania, które badają sprawę. Prokuratura otrzymała dokumentację medyczną pacjentki i na bieżąco udzielamy wszelkich informacji i wyjaśnień.

            Ponadto, w szpitalu został powołany specjalny zespół do ustalenia, czy sposób udzielania świadczeń zdrowotnych był zgodny z zasadami sztuki lekarskiej oraz obowiązującymi procedurami medycznymi. Nie mogąc ujawnić szczegółów związanych ze stanem zdrowia pacjentki, możemy jedynie wskazać, że z ustaleń zespołu wynika, iż pacjentka została przyjęta do SOR z zachowaniem procedur postępowania i przez cały czas pobytu w oddziale miała wykonywane badania diagnostyczne oraz była leczona adekwatnie do zgłaszanych przez chorą dolegliwości. Po postawieniu ostatecznej diagnozy i konsultacji kardiochirurgicznej niezwłocznie zorganizowano transport do kliniki kardiochirurgicznej w Rzeszowie. Zaprzecza to wersji przedstawianej w mediach, że pacjentka leżała w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, nikt się nią nie interesował i nic się nie działo. 

             Niegodziwością jest żerowanie na tej tragedii przez osoby postronne. Nazywanie lekarzy dębickiego szpitala "mordercami" jest sianiem mowy nienawiści, godzącym w dobre imię naszej placówki i naruszającym dobra osobiste personelu. Wyrażamy przeciwko termu zdecydowany sprzeciw i apelujemy o powstrzymanie się od niesprawiedliwych osądów do czasu przekazania opinii publicznej ustaleń Prokuratury.

Załączniki:
PlikOpisZałączającyRozmiarUtworzono
Pobierz plik (Oswiadczenie.pdf)Oswiadczenie.pdf Super User860 kB2023-02-13

Szpitalny Oddział Ratunkowy przeprowadził 22.11. 2022 dla swoich pracowników ćwiczenia, których celem było utrwalenie schematów zachowań stosowanych w szczególnych przypadkach. Przykładem może być pacjent który uległ skażeniu niebezpieczną substancją

- Żyjemy w trudnych czasach i wszystko może się zdarzyć, dlatego musimy być na to przygotowani – wyjaśnia Monika Gołębiowska, kierownik SOR.

Niezbędny do przeprowadzenia symulacji był specjalistyczny sprzęt. Komora, w której dochodzi do dekontaminacji, została użyczona przez strażaków z jednostki w Dębicy.

Zanim osoba skażona (w tej roli jeden z ratowników) do takiej komory wejdzie, wyposażony w kombinezony personel rozbiera ją do bielizny i spryskuje pianą. Piana wraz z substancjami szkodliwymi jest następnie zmywana pod natryskiem w komorze. Później pacjent jest ubierany i drugim wejściem transportowany na SOR. Tam zajmują się nim lekarze. Cały proces trwa nie więcej niż 20 minut.

Po zakończonej procedurze, woda z basenu w komorze jest wypompowywana i utylizowana, jako zawierająca szkodliwe substancje.

Dyrektor ZOZ Dębica zapowiedział, że przymierza się do zakupu takiej komory


Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragnę przestać najserdeczniejsze życzenia. Niech nadchodzące Święta będą dla Państwa niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk, zmartwień.
Życzę, aby odbyły się w spokoju, radości wśród Rodziny, Przyjaciół oraz wszystkich bliskich dla Państwa osób.
Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem 2023 życzę dużo zdrowia i szczęścia. Niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się te najskrytsze marzenia.
Życzy

Przemysław Wojtys

Dyrektor ZOZ w Dębicy


szpital